Korzyści z odzieży kompresyjnej dla sportowców

Odzież kompresyjna jest noszona przez sportowców, aby zmniejszyć bolesność mięśni i pomóc im osiągnąć szybszy powrót do zdrowia. Odzież ta może również zwiększyć krążenie krwi, dotlenić tkankę mięśniową i pomóc im w lepszej wydajności. Jednak nie wszystkie ubrania kompresyjne są takie same. Niektóre są skuteczne, podczas gdy inne nie. Stąd ważne jest, aby wybrać taką, która jest odpowiednia dla Twoich potrzeb.

Poprawa krążenia krwi

Odzież kompresyjna dla sportowców stała się gorącym towarem. Odzież ta, która wywiera duży nacisk na nogi użytkownika, może zmniejszyć bolesność po ćwiczeniach i poprawić regenerację. Ale badania nad korzyściami płynącymi z tej odzieży są mieszane. Naukowcy nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy kompresja rzeczywiście poprawia wydajność. Wiedzą jednak, że zwiększony przepływ krwi, który promuje ta odzież, prowadzi do poprawy ogólnej wydajności.

Przegląd badań dotyczących skuteczności odzieży kompresyjnej wykazał, że korzyści z niej płynące są niewielkie. Niemniej jednak, odzież kompresyjna jest przydatna do poprawy krążenia i zmniejszenia urazów mięśniowych wynikających z aktywności kardio. Co ciekawe, korzyści wynikające z kompresji zostały również powiązane z mniejszą częstością występowania obrzęku wywołanego ćwiczeniami, czyli stanu, w którym w organizmie gromadzi się nadmiar płynów.

Korzyści z kompresji można przypisać wielu czynnikom, w tym lepszemu krążeniu, zmniejszeniu bolesności i zdolności do zwiększenia dostarczania tlenu do tkanek. Ponadto, stopniowana odzież kompresyjna może pomóc zminimalizować ból i obrzęk.

Korzyści płynące z kompresji zostały również powiązane ze skróceniem czasu potrzebnego na regenerację mięśni po intensywnych ćwiczeniach. Dodatkowo, badania wykazały, że kompresja może zwiększyć usuwanie CK z osocza, substancji, której spadek odnotowano podczas regeneracji po wysiłku.

Kompresja jest stosowana w medycynie od dziesięcioleci. W przeszłości uważano, że odzież uciskowa pomoże zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Obecnie odzież kompresyjna jest noszona przez wielu sportowców podczas zawodów, regeneracji lub podróży. Oprócz zwiększenia krążenia, są one również zaprojektowane w celu zmniejszenia mikro rozdarć mięśni.

Lepsze dotlenienie tkanki mięśniowej

Odzież kompresyjna ma na celu zwiększenie przepływu krwi do mięśni i zmniejszenie obrzęku mięśni. Mogą one również poprawić regenerację po wysiłku. Nie jest jednak jasne, jak skuteczna jest odzież kompresyjna w zakresie poprawy wyników sportowych.

Celem niniejszego badania było zbadanie wpływu pończochy uciskowej na wczesne biomarkery wydolności wysiłkowej, w tym na utlenowanie, przepływ żylny i ciśnienie w przedziale przednim. Wcześniej badano wpływ kompresji na utlenowanie tkanki mięśniowej, ale niewiele badań dotyczyło roli utlenowania mięśni podczas krótkotrwałych dynamicznych ćwiczeń.

Kilku sportowców nosi odzież kompresyjną podczas ćwiczeń i po wysiłku. Uważają oni, że zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie przepływu żylnego wspomaga regenerację i zmniejsza opóźnioną bolesność mięśni.

W niniejszym badaniu badano związek między poziomem kompresji a szybkością odzyskiwania utlenowania tkanki mięśniowej po dynamicznym treningu. Badani zostali poproszeni o wykonanie 12 zestawów dziesięciu maksymalnych powtórzeń wyprostu kolana. Otrzymali również informacje na temat procedur badawczych.

Spektroskopia w bliskiej podczerwieni (NIRS) została wykorzystana do pomiaru szybkości przepływu tHb, surogatu przepływu krwi do lokalnych tkanek. Zespół sondy NIRS składał się z trzech diod emitujących światło laserowe umieszczonych w odległości 4 cm od siebie. Sygnały były próbkowane z częstotliwością dwóch Hz.

Wyniki pokazują, że rękawy kompresyjne łydek znacząco poprawiły utlenowanie tkanek przyśrodkowego mięśnia brzuchatego podczas ćwiczeń. Ponadto zaobserwowano pozytywną korelację pomiędzy kompresją a regeneracją utlenowania mięśni. Różnica w szybkości regeneracji wyniosła 24%.

Wyniki te wskazują, że rękawy kompresyjne łydek mogą pomóc sportowcom odzyskać siły po sesji ćwiczeń. Ponadto, mogą być korzystne w przypadku długotrwałych wysiłków z chodem o niskiej prędkości.

Przyspieszenie regeneracji funkcji mięśni

Jeśli jesteś trenerem lub sportowcem, możesz być zainteresowany przyspieszeniem regeneracji funkcji mięśni za pomocą odzieży kompresyjnej. Odzież ta jest noszona podczas lub po ćwiczeniach, aby promować przepływ krwi i dostarczanie tlenu do mięśni. Mogą one również zmniejszyć obrzęk i ból. Ważne jest, aby pamiętać, że te ubrania powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb, ponieważ wpływają na wiele miejsc anatomicznych.

Niektóre badania wykazały, że noszenie odzieży kompresyjnej do 24 godzin po ekstremalnych ćwiczeniach może poprawić wytrzymałość i siłę. Dzieje się tak, ponieważ odzież może zwiększyć krążenie krwi do mięśni, zmniejszając ich bolesność. Może również zmniejszyć obrzęk, czyli opuchliznę, spowodowaną wywołanym przez ćwiczenia uszkodzeniem komórek mięśniowych.

Odpowiedź zapalna jest wczesną częścią procesu regeneracji. Zwiększenie krążenia żylnego, jak może to zrobić odzież kompresyjna, może zwiększyć usuwanie białek miofibrylarnych z mięśnia. Może to poprawić regenerację komórkową i dostarczanie składników odżywczych.

Niektórzy badacze wykazali, że noszenie pończoch kompresyjnych po ćwiczeniach może poprawić wysokość skoku pionowego sportowca. W innym badaniu stwierdzono, że rajstopy uciskowe obniżają wskaźnik zgłaszanej przez siebie bolesności mięśni. W tym badaniu mierzono wpływ elastycznych rajstop uciskowych na ośmiu zdrowych mężczyzn. Oceniano również stężenie mleczanu we krwi i tętno.

Oprócz fizjologicznego efektu odzieży kompresyjnej istnieją dowody, że jej noszenie może sprzyjać psychologicznym aspektom regeneracji. Może się to odbywać poprzez zmiany w postrzeganiu bolesności przez daną osobę. Możliwe, że te czynniki psychologiczne wpływają na wydajność danej osoby.

Ponadto, istnieją pewne badania wskazujące, że odzież kompresyjna może pomóc sportowcom w szybszej regeneracji. Jednak badania te są niespójne i nie są dobrze przeanalizowane.

Brak skuteczności

Odzież kompresyjna jest sprzedawana jako pomoc w osiąganiu wyników sportowych. Jednak dowody naukowe dotyczące ich stosowania są nieliczne. Badania wykazały, że mają one szereg fizycznych i psychologicznych skutków dla wydajności.

Odzież kompresyjna jest noszona przez wielu sportowców, w tym szerokich odbiorników NFL i mieszanych artystów walki. Są one zaprojektowane w celu zmniejszenia bolesności mięśni, zmniejszenia obrzęku i poprawy eliminacji produktów odpadowych z organizmu.

Literatura naukowa dotycząca odzieży kompresyjnej jest zaskakująco mała i istnieją sprzeczne informacje. Niektóre badania pokazują, że mogą one zwiększać wydajność i regenerację, ale inne twierdzą, że nie. Korzyści z odzieży kompresyjnej są często subiektywne, więc ważne jest, aby dowiedzieć się, które z nich działają najlepiej dla Ciebie.

Najskuteczniejsze ubrania kompresyjne są wykonane tak, by pasowały do Twojego ciała i wykonywanych ćwiczeń. Materiał użyty do ich wykonania również ma wpływ na ich skuteczność. Być może po kilku użyciach będziesz musiał je wymienić.

Uważa się, że odzież kompresyjna zmniejsza bolesność mięśni i zwiększa przepływ krwi. Zapewniają one również dodatkową korzyść w chłodniejsze dni. Uważa się, że podwyższona temperatura skóry pomaga w utrzymaniu temperatury ciała.

Ponadto, odzież kompresyjna pomaga zwiększyć temperaturę skóry podczas i po ćwiczeniach. Zmniejszają również oscylacje mięśni, które mogą prowadzić do zmęczenia mięśni.

W rezultacie sportowcy noszący odzież kompresyjną mają tendencję do zgłaszania bardziej pozytywnych doświadczeń podczas i po aktywności. Czują się również wspierani. Niekoniecznie ma to miejsce w przypadku innych rodzajów odzieży.

Niektóre badania wykazały, że odzież kompresyjna poprawia przyrostową wydajność aerobową. Ponadto mogą one wspomagać usuwanie metabolitów odpadowych z organizmu.

Podobne tematy